Szukając sposobów na wzmocnienie organizmu nie powinniśmy zapominać o ziołach, a w zasadzie to one powinny nam przyjść na myśl jako pierwsze, gdy dopadają nas grypa czy przeziębienie. Stosowane regularnie wspaniale chronią i wspierają organizm, warto więc już teraz pomyśleć, którym z nich możemy zaufać i stosować przed sezonem katarów i zaziębień.
Te najbardziej popularne zioła i ich zastosowania znamy: herbatka z lipy rozgrzewa, napar z pokrzywy wzmocni organizm witaminami. Jeśli zastanawiasz się czasem, jakie zioła można zastosować również na inne dolegliwości, pomocą Ci posłuży ekspertka od medycyny naturalnej – Burke Lennihan. W książce „Zdrowie z natury” spisała ponad 200 najpowszechniejszych dolegliwości naszych czasów i do każdej z nich przyporządkowała naturalny sposób leczenia. Dzięki niej będziesz w stanie stworzyć własną domową apteczkę leków naturalnych na powszechne dolegliwości – leków, które powinny się znaleźć w domowej apteczce każdego dbającego o zdrowie człowieka. To właśnie z książki „Zdrowie z natury” zamieszczam cytat o ważnych ziołach, które autorka poleca każdemu:
„Jako homeopatka, z reguły stale polecam swoim klientom te same zioła. Oto kilka z nich, o których według mnie każdy powinien wiedzieć:
Aloes: Żeli aloe vera można używać zewnętrznie na oparzenia. Natomiast samą roślinę możesz trzymać na parapecie w kuchni, oderwać liść i nakładać sączący się ze środka żel na oparzenie. Jeżeli podobnie jak ja zapominasz o podlewaniu kwiatów, nie martw się. Aloes potrafi znieść duże zaniedbanie. Przyjmowany doustnie, leczy błonę śluzową układu pokarmowego.
Czarny bez: Syrop z czarnego bzu świetnie nadaje się na kaszel, a do tego ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Badanie przeprowadzone w Izraelu pokazało, że ekstrakt z czarnego bzu w przypadku grypy działa tak skutecznie jak lek Tamiflu. Syrop z czarnego bzu to mój ulubiony produkt na kaszel.
Miłorząb japoński: To jedno z najdokładniej przetestowanych ziół leczniczych, które było poddawane setkom badań naukowych. Dzięki niemu twój mózg zaczyna lepiej funkcjonować; poprawia się uwaga, koncentracja, nastrój, poziom energii, pamięć i czas reakcji. Mogą się nawet zmniejszyć objawy choroby Alzheimera. Oprócz tego poprawia się krążenie, co oczywiście odbywa się z korzyścią dla mózgu i nóg, i znikają objawy choroby Raynauda. (Przyjmując miłorząb należy zachować szczególną ostrożność, jeśli bierzemy leki rozrzedzające krew).
Głóg: To tonik na mięsień sercowy. Twoje serce w przybliżeniu bije raz na sekundę przez całe życie, ani razu nie udając się na spoczynek. Czy już samo myślenie o tym nie wywołuje u Ciebie zmęczenia? Głóg wzmocni Twój mięsień sercowy, dając mu więcej siły do działania.
Skrzyp: Wzmacnia mięśnie pęcherza. Znakomicie nadaje się dla dzieci moczących się w nocy i dla starszych kobiet, które czasami mają problem z nietrzymaniem moczu. Skrzyp, tak jak inne zioła, można zmieszać z sokiem, aby osłabić jego smak, co oczywiście nie wywrze żadnego wpływu na właściwości lecznicze.
Ostropest plamisty: Zioło to ma niesamowitą zdolność do odtruwania, leczenia i przywracania zdrowia wątrobie. Jest to bardzo ważne, gdyż wątroba w naszym organizmie spełnia wiele ważnych funkcji. (Moje motto brzmi: „Kochaj swoją wątrobę”). Jedną z jej funkcji jest niszczenie toksyn, które wraz z jedzeniem, wodą, powietrzem, lekami, środkami do czyszczenia, kosmetykami itp. przedostają się do naszych organizmów. Gdy narząd nie może nadążyć, zapycha się toksynami, a wtedy z pomocą przychodzi ostropest plamisty. Wątroba ma również związek z hormonalnymi objawami u kobiet, ponieważ jej rolą jest rozkładanie estrogenu. Dlatego w przypadku zatkania wątroby u kobiet zaczynają występować objawy spowodowane zbyt dużą ilością estrogenu w organizmie. Ma również związek z chorobami skóry, na przykład łuszczycą. Zapchana wątroba zmusza ciało do tego, aby usuwało toksyny inną drogą, czyli przez skórę”.
Czy zgodzisz się ze mną, że jednym z najprzyjemniejszych sposobów na chłodny wieczór jest spędzenie go w towarzystwie m.in. rozgrzewającej, smakowitej herbatki ziołowej (tudzież nalewki, rzecz jasna, ziołowo-owocowej)? Oto kilka takich przykładów herbatek, a także ziół, które wzmocnią nasze zdrowie:
Herbatka na chłodne dni
Zima stawia nasze dobre samopoczucie w obliczu wyzwania. Krótkie dni, zbyt mało słonecznego światła, wilgoć i chłód. Stosujemy cięższą dietę i spada aktywność naszego organizmu. Herbata „YOGI TEA® Na chłodne dni” to specjalna kompozycja przenikających się aromatów i smaków, przywołujących wspomnienie ciepła i lata. Idealna na mokre i chłodne dni.
W skład herbatki wchodzą: imbir, suszony sok cytrynowy, lukrecja, limonka, eukaliptus, kardamon, trawa cytrynowa, czarny pieprz, bazylia, skórka pomarańczowa, pietruszka, mięta pieprzowa, nasiona selera, goździki, oregano, kwiat krwawnika, cynamon. Wszystkie składniki pochodzą z upraw ekologicznych.
Ziołowa herbata Ambrozja Antyprzeziębieniowa
To herbatka znanej polskiej wielbicielki ziół Stefanii Korżawskiej, która pomaga przy infekcjach gardła. W jej skład wchodzą: kwiat lipy i bzu czarnego, ziele macierzanki, ziele cząbru, owoc jarzębiny w różnych proporcjach. Kwiat lipy nie tylko zapewnia przyjemne ciepło, ale także koi nerwy, przywraca sens i radość życia. Macierzanka zaś ma działanie rozgrzewające i podobnie jak cząber przeciwzapalne. Czarny bez i jarzębina dodatkowo wzmocnią i rozgrzeją organizm.
Wsyp do garnka 4 łyżki herbatki Ambrozja Antyprzeziębieniowa, wlej 4 szklanki wody, zagotuj, naciągnij pod przykryciem 15 minut. Przecedź i dodaj tyle miodu lub soku malinowego, by napój był słodki.
Herbatka została przygotowana z myślą o kobietach. Znalazły się w niej: ziele krwawnika, przywrotnika, rdestu ptasiego, jasnoty, liść pokrzywy, melisy, płatki nagietka i róży (w różnych proporcjach).
Ze względu na swoje składniki herbatka pozytywnie wpływa na procesy zachodzące w organizmie kobiety: ma działanie witaminizujące, doskonale uzupełnia niedobory żelaza i innych składników mineralnych, działa relaksująco i odprężająco.
Zioła łagodzące okres przekwitania
Meno-Klima to suplement wzbogacający dietę pań w składniki pomagające łagodzić dolegliwości związane z okresem przekwitania. W skład pojedynczej tabletki wchodzą: sproszkowany kwiat koniczyny czerwonej, ekstrakt z soi, ekstrakt z koniczyny czerwonej, melisa i zielona herbata.
Preparat stanowi bogate źródło fitoestrogenów, a w szczególności izoflawonów z koniczyny i soi, polifenoli z zielonej herbaty, a liść melisy dodatkowo wywiera działanie uspokajające i relaksujące.
Herbatka z ziela czystka
Czystek jest ziołem o tak wielu właściwościach, że powinien mieć tutaj osobny artykuł. Nawet jeśli uznasz, że teraz go nie potrzebujesz, zapamiętaj nazwę tego ziółka, by sięgnąć po nie w razie potrzeby. Herbatka z czystka:
- Dzięki temu, że jest niezwykle bogata w polifenole, doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami (tak, nawet z wirusami!).
- W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej pozbyć się ich symptomów.
- Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.
- Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.
- Czystek to roślinka silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.
- Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty może przynieść ulgę z uwagi na swoje własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne.
- Nie tylko pomaga zwalczyć boreliozę, również chroni przed zakażeniem – dlatego polecam regularne picie herbatki z czystka osobom, które lubią spacery po lesie.
- Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej.
- Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu ciała na przyjemniejszy.
- Z powodu swoich własności antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost Candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów.
- Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).
Aby poczuć na sobie zalety z picia ziołowych herbatek, pij je regularnie, każdego dnia. Jeśli nie odpowiada Ci ich smak, dodawaj do naparu miodu, soku z malin, cytryny – niech ten kontakt z naturą będzie dla Ciebie nie tylko pożyteczny, ale i przyjemny. Na zdrowie!
W artykule opisane zostały następujące pozycje: